تا سال 2013، کنترل حریم هوایی کشور را بدست می گیریم...

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، سرپرست وزارت ترانسپورت و هوانوردی اعلام کرد که تلاشهایی درحال اجراست تا بتوانند کنترل حریم هوایی کشور را همزمان با انتقال امنیت به نیروهای افغان بدست گیرند.

داود علی نجفی، سرپرست وزارت ترانسپورت روز چهار شنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که به تازگی در سفر به آمریکا با مقامات وزارت دفاع این کشور در این خصوص صحبت نموده و جانب امریکا متعهد شده است که یک تعداد متخصصان را دربخش های تخنیکی واداری به افغانستان بفرستند.

نجفی می گوید که پروسه آموزش افغانها در بخش استفاده از رادار اخیراً به همکاری امریکا و ناتو آغاز شده و تأکید کرد که با اجرای این برنامه قبل از سال 2014 میلادی توانایی گرفتن مسؤلیت های کنترل حریم هوایی افغانستان را پیدا خواهند کرد.

به گفته وی عجالتاً 36 نفرازمتخصصین هوایی افغان به منظوراداره رادارهای هوایی تحت آموزش قراردارند.

نجفی افزود زمانی می توانیم میدان هوایی کابل را ملکی سازی نماییم که از نظر عملی کنترل رادارهای این میدان ازآیساف به افغانها سپرده شود. سرپرست وزارت ترانسپورت و هوانوردی در عین حال گفت که طی سال های اخیر توجه لازم صورت نگرفته تا این وظیفه به افغان ها سپرده می شد.

نجفی خاطرنشان ساخت در دیدارهایی که با مقامات اداره هوانوردی و وزارت ترانسپورت امریکا داشته است از آنان تعهداتی را در راستای در اختیار قرار دادن کمک مالی به وزارت ترانسپورت و هوانوردی افغانستان و اعزام متخصصین بیشتر دریافت کرده است.

آقای نجفی در بخش دیگری از صحبت هایش همچنین برای کاهش آلودگی هوای شهرکابل ازاحیای مجدد سیستم بس های برقی خبرداد اما تاریخ مشخصی را دراین باره قید نکرد.

گفتنی است که در جریان سال های جنگ به سیستم ترانسپورت هوایی و زمینی در کشور صدمات زیادی وارد شده است.

/ 0 نظر / 10 بازدید