افغانستان قصد خریداری مواد سوخت را در روسیه و قزاقستان دارد

دیروز اتاق تجارت وصنایع افغانستان از حکومت کشور خواست تا از سکتور خصوصی به منظور حل معضله تانکرهای افغانی متوقف شده حامل تیل در خاک ایران حمایت نماید. در اتاق تجارت و صنایع افغانستان عقیده دارند که مقامات افغانستان باید از طرق مختلف برای وارد اوردن فشار بر مقامات ایرانی استفاده کنند.

محمد قربان حقجو رئیس اتاق تجارت و صنایع افغانستان اعلام داشت: " حکومت باید از دیپلوماسی فعال استفاده کند و با اتکاء بر توافقات راجع به تجارت و ترانزیت با ایران جهت حل پرابلم استفاده نماید".

او به حکومت افغانستان در باره مراجعه به سازمان های بین المللی و منطقوی، منجمله، به سازمان همکاری های اقتصادی (ایکو)، به منظور وارد اوردن فشار بر جانب ایرانی ، مشوره داد.

انورالحق احدی وزیر تجارت و صنایع افغانستان نیز بر نقش ممکن ایکو در حل این مشکل اعتراف میکند. این مقام افغان قبل از سفر خود به روسیه اعلام داشته بود که از طریق سازمان ایکو با ایران مذاکرات در باره ازادساختن تانکرهای افغانی جریان دارند.

وزارت تجارت و صنایع افغانستان همچنان از قزاقستان خریداری مقدار 200 هزار تن مواد سوخت درخواست نموده است. احدی گفت: "متشبیثین ما همین اکنون با شرکای روسی شان قراردادها عقد نموده اند". به قول موصوف، جانب افغان قبلاً از مسکو در باره افزایش حجم صادرات محصولات نفتی به افغانستان خواهش بعمل اورده است.

در عین حال برخی کارشناسان احتمال خریداری مواد سوخت را از کشور قزاقستان مشکل خوانده اند. حکومت قزاقستان تابستان سال گذشته میلادی تحت فشار برخی قرارداد های منطقوی مجبور شد صادرات مواد سوخت را به افغانستان و برخی کشور های دیگر رسماً ممنوع سازد. farsi.ru

/ 2 نظر / 11 بازدید
رهگذر

سلام دوست عزیز ممنونم از حضورتون

مادوتا ذهن زیبا

سلام دوست عزیز مطالبتون مثل همیشه عالیه منتظر حضور گرمتون هستیم