نقش داکتر عبدالله در ترکیب جدید پارلمان

به گزارش بخش سیاسی شبکه اطلاع رسانی افغانستان ( afghanpaper ) ، قرار است روز شنبه نهم ماه دلو نمایندگان پارلمان جدید هیات اداری و رئیس جدید مجلس را تعیین نمایند که به همین منظور طی اعلامیه ای از تمام اعضای دعوت شده است تا در این روز همه در مقر شورای ملی حاضر شوند.

براساس اطلاعات نشر یافته، قرار است داکتر رمضان بشردوست، محمد یونس قانونی، استاد عبدالرب رسول سیاف، حفیظ منصور، داکتر مهدی و حاجی ظاهر خودشان را بخاطر احراز کرسی ریاست پارلمان کاندید کنند.

نکته مهمی که در جریان افتتاح پارلمان جدید به یکباره روشن گردید این بود که داکتر عبدالله عبدالله رهبر اپوزیسیون دولت، بعد از چندین ماه کناره گیری و مخالفت با محترم کرزی، دوباره به رقیب خود روی خوش نشان داد و بعد از این مدت طولانی دوباره به عرصه سیاست بازگشت.

پیش از این گفته می شد که داکتر عبدالله چندی است با حامد کرزی به توافقاتی دست یافته است که در صورت تحقق این توافقات، محترم عبدالله حاضر به همکاری با دولت فعلی می باشد و از آنجا که رئیس جمهور از نفوذ داکتر عبدالله در اقوام غیر پشتون آگاهی دارد، قصد دارد تا این دعوت به همکاری را با شرایط تعیین شده از سوی وی بپذیرد.

بنا به گفته برخی منابع آگاه در امور پارلمان، داکتر عبدالله حمایت خود را از محترم یونس قانونی برای احراز مجدد سمت ریاست پارلمان اعلام نموده است، که با وجود این حامی شانس پیروز شدن دوباره یونس قانونی چندین برابر می شود، زیرا داکتر عبدالله ابراز داشته که ائتلاف "تغییر و امید" به رهبری وی، از حمایت حدود نود نماینده برخوردار می باشد.

محترمان یونس قانونی و علی احمد جلالی از کسانی بودند که در زمان انتخابات ریاست جمهوری از داکتر عبدالله حمایت نمودند و اکنون عبدالله قصد دارد با حمایت از قانونی برای احراز سمت ریاست پارلمان و احتمالا پیشنهاد دادن به رئیس جمهور درباره وزارت یکی از وزارتخانه به جلالی، جبران این حمایت را بنماید.

به عقیده برخی از آگاهان مسائل سیاسی داکتر عبدالله توانسته است نقش خوبی در ترکیب قومی جدید پارلمان ایفا نماید به طوری که بر اساس آمار، پشتونها با نود و هشت کرسی، تاجیکها با هفتاد و دو کرسی، هزاره ها با پنجاه و دو کرسی، ازبکها با نوزده کرسی و منفردین باهشت کرسی، به ترتیب در جایگاه های اول تا پنجم ترکیب قومی پارلمان جدید قرار دارند.

البته باید گفت یکی از دلایل کاهش تعداد کرسی های پشتونها در ترکیب کنونی پارلمان نسبت به پارلمان گذشته، مشکلات امنییتی در مناظق پشتون نشین، به ویژه در منطقه غزنی بود که سبب گردید تا شماری ازحوزه های رأی گیری در این مناطق تعطیل بمانند. در عوض، هزاره ها این بار کرسیهای بیشتری بدست آورده اند، که یک دلیل آن حضور نمایندگان زن در میان آنها بود.

به هر حال از اینکه این رهبر جناح مخالف دولت دوباره به عرصه سیاست بازگشته است، خوشحالیم و امید داریم که این دولتمردان با رقابت سالم باعث پیشرفت هرچه زودتر کشورمان شوند. ولی باید به داکتر عبدالله بگوییم که تجربیات گذشته نشان داده نمایندگان پارلمان افغانستان خیلی سریع تغییر موضع میدهند، لذا هنوز زود است که با قاطعیت ادعا نمایید که از حمایت وکلاء برخوردار هستید.

/ 0 نظر / 12 بازدید