رایزنی های پشت پرده برای تعیین رئیس پارلمان

به گزارش بخش سیاسی شبکه اطلاع رسانی افغانستان ( afghanpaper ) ، چندی است که برخی از دولتمردان و متنفذین دولتی درصدد هستند تا هرطور که شده در تعیین رئیس پارلمان جدید نقش اساسی و مهم داشته باشند.

شاهد این مدعا این است که این روزها رفت و آمدهای فراوانی به بعضی از وزارتخانه ها برای دیدار با وزیران صورت می گیرد که پیشترها سابقه نداشته است یعنی کمتر دیده می شد که نمایندگان مجلس سابق یا وکیلان جدید به وزارت معارف یا وزارت مالیه رفت و آمد نمایند.

شواهد امر نشان می دهد که با وجود شخصیتهایی همچون محترمان بشر دوست، سیاف، یاسینی، بهزاد، مهدی و منصور ، به عنوان نامزدان احراز این سمت، سران قومی و دولتی تصمیم گرفته اند تا بار دیگر محترم یونس قانونی رئیس دور جدید پارلمان باشد.

علت آن هم این است که تا کنون هم اپوزیسیون از قانونی راضی است و هم حکومت. از سوی دیگر همگان به یاد دارند که یونس قانونی نقش مهمی در تحکیم پایه های حکومت حامد کرزی داشت و بارها توانست با سیاست خود بسیاری از خواسته های رئیس جمهور را در مجلس نمایندگان به تصویب برساند.

این هماهنگی و همکاری رئیس مجلس با دولتی ها سبب گردیده تا کسانی که طمع رئیس جمهور شدن را در سر می پرورانند، از محترم قانونی برای احراز سمت ریاست پارلمان به هر نحوی که شده حمایت نمایند، تا در دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری، این حمایت به آنها بازگردانده شود.

براساس قانون اساسی افغانستان ، محترم کرزی نمی تواند برای بار سوم نامزد ریاست جمهوری شود، لذا برخی از شخصیتهایی که از هم اکنون خود را شایسته و سزاوار کاندید شدن برای ریاست جمهوری می بینند، در تلاشند با حمایت از افراد با نفوذ از جمله رئیس مجلس و مقامات دادستانی کل و دادگاه عالی، برای پیروز شدن در انتخابات آتی زمینه سازی نمایند.

البته باید گفت با توجه به شرایط و اوضاع سیاسی، نظامی، در داخل و خارج کشور، پارلمان جدید با پارلمان قبلی فرق میکند، شرایط آن زمان طوری بود که با زد و بندها و حمایت های دوستان تازه نفس خارجی، جناب قانونی با تفاوت اندک در برابر سیاف برنده میدان شد. ولی حالا اوضاع تغیر کرده است دوستان خارجی دیگر تازه نفس نیستند و هر روز احساس خستگی میکنند ،بازیگران داخلی هم برای معامله فرصت را غنیمت میدانند و برای تامین منافع خودشان دست و پا می زنند.

بطور مثال در انتخابات قبلی محترم ربانی، تحت فشار دوستان داخلی و خارجی آقای قانونی مجبور شد که به اکراه از ایشان حمایت کند و از سوی دیگر جناب بشر دوست برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، از کاندیدای ریاست مجلس، خودش را کنار کشید و سرانجام یونس قانونی رئیس پارلمان شد ولی حالا شرایط به نحو دیگر است و هنوز معلوم نیست سیاست برای ریاست پارلمان چه کسی را رقم زده است.

با تمام این تفاصیل باید منتظر بمانیم تا با افتتاح پارلمان جدید در ابتدای ماه دلو، ببینیم قرعه بنام چه کسی می افتد، اما در مورد کارآمد یا ناکارآمد بودن پارلمان قبل لازم است متذکر شویم که از مهمترین عوامل نارضایتی مردم از وکیلان دور قبل مجلس، محور قرار گرفتن منافع فردی، گروهی، حزبی و نادیده گرفته شدن منافع ملی افغانستان بود.

این موضوع درست است که در سایر پارلمان‏های دنیا، گروه و گروه‏بازی زیاد بوده و احزاب و گروه‏های مختلف، نقش‏های بسیار بارزی در روند کاری آن دارند، اما در این پارلمان‏ها، منافع ملی مردم هیچ وقت زیر پا نمی‏شود.

از همه مهمتر پارلمان کشور و وکیل صاحبان در موارد متعدد ثابت ساختند که احساسی و عاطفی با موضوعات و مشکلات کشور برخورد می‏کنند و نه از روی تعقل. همین امر و وجود زد و بندها و معامله‏هایی که در پشت پرده پارلمان وجود داشت، سبب بی اعتمادی مردم به این نهاد مهم گردید.

براساس قوانین حاکم بر افغانستان، پارلمان کشور دو وظیفه بسیار مهم دارد؛ یکی وظیفه قانون‏گذاری و دیگری نظارت بر عملکرد حکومت، اما پارلمان قبل کم‏تر به وظیفه قانون‏گذاری خود اهمیت داده و بیشتر وقت خود را به فعالیت‏های نظارتی اختصاص داده است که به نظر می‏رسد این وضعیت، از دلایل مهم در تقابل قرار گرفتن دو قوه مقننه و مجریه باشد، در حالی‏که پارلمان می‏توانست با قانون‏گذاری بیشتر به خصوص در عرصه اقتصاد کشور، مشکلات را از میان بر داشته و زمینه سوء استفاده‏ها را به دلیل نبود قانون یا ناکارآمد بودن آن‏ها از بین ببرد.

به هر حال امید داریم که وکیلان پارلمان جدید و رئیس پارلمان جدید صادقانه و دلسوزانه با حفظ منافع شخصی و ملی خود، با درس گرفتن از گذشتگان به کشورمان خدمت نمایند.

/ 0 نظر / 7 بازدید